Konec účtů bez poplatků
Konec účtů bez poplatků

Konec účtů bez poplatků

Konec účtů bez poplatků. Německé banky otáčejí trend

Klienti německých bank začínají pociťovat záporné sazby, tedy to, že tamní banky platí Evropské centrální bance za uložení peněz. Největší banka pro běžnou klientelu Postbank oznámila konec bezpoplatkového účtu a přidala se ke konkurenci, která zdražila už dřív.
Konec účtů bez poplatků. Německé banky otáčejí trend

Miliony Němců si musí začít zvykat na vyšší bankovní poplatky. Německé banky totiž začaly ve velkém reagovat na dobu nízkých úroků, kdy dokonce musí platit za to, že přebytečné vklady „parkují přes noc“ v Evropské centrální bance.

„Musíme opustit svět, ve kterém se běžné účty financují přes jiné služby,“ řekla na konci minulého týdne členka představenstva Susanne Klößová německému deníku Süddeutsche Zeitung, když oznamovala, že největší německá banka pro běžnou klientelu končí s bezpoplatkovým účtem. „A samozřejmě nám jde také o výnosy. Potřebujeme udržitelný obchodní model,“ dodala.

Propojeno!

A nemusí jít jen o poplatky, třeba prostě přijdou  záporné úroky i pro klienty. Ptáme se lidí z oboru, jestli to vidí jako reálnou hrozbu nedaleké budoucnosti.

Zaplatíme bankám, že si u nich uložíme peníze?

Od listopadu Postbank, kde má běžný účet více jak pět milionů Němců, začne na základních účtech vybírat měsíční poplatek ve výši 3,9 eura měsíčně (zhruba 105 korun). Doposud je sice tento poplatek vyšší (5,9 eura), ale banka ho vybírá jen tehdy, když na konto v měsíci doputuje méně jak tisíc eur. Novinka tedy v praxi znamená, že většina majitelů kont, začne nově platit měsíční poplatek za vedení účtu.

„Když zaparkujete ve Frankfurtu na hodinu auto, stojí vás to 2,5 eura a nikdo o tom nediskutuje. Tady se bavíme o 3,9 eura a nejde přitom o dvě hodiny parkování, ale o skutečnou protihodnotu,“ dodává ke zvýšení Klößová a připomíná, že klienti její banky mají kromě jiného k dispozici víc než tisíc poboček.

Postbank není první německou bankou, která na dobu extrémně nízkých výnosů, reaguje zvýšením poplatků. Bankovní služby zdražují ve spořitelnách po celém Německu. Například Hamburger Sparkasse, kde má konto celkem 900 tisíc lidí, zvyšuje ceny běžného účtu o třetinu na 3,95 eura měsíčně a Stadtsparkasse München dá nově základní online konto zdarma jen tomu, komu na účet přijde měsíčně alespoň 1750 eur. Zvýšení cen oznámila už například také Hypo-Vereinsbank.

U Postbank ale německá média mluví o skutečném zlomu, protože právě tato banka před dvaceti lety přišla na bankovní trh s prvním bezpoplatkovým účtem. „Ukazuje to, v jak dramatické situaci banky pro běžné klienty momentálně jsou,“ shrnuje komentář Süddeutsche Zeitung. A dodává, že ve skutečnosti bezpoplatkové účty zdarma nikdy nebyly. Pro banky v dobách vyšších úroků fungovaly jako reklama, která přiváděla klienty, na kterých pak banka vydělávala jinak.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

Zdroj: http://www.penize.cz/bezne-ucty/315110-konec-uctu-bez-poplatku-nemecke-banky-otaceji-trend

Napsat komentář